Dzielny Szymon się nie poddaje!

Szymon Motal - Dzielny Zuch

Wydawać by się mogło, że Szymon nie miał tyle szczęścia co inne dzieci. Podczas porodu doszło do powikłań, które brzmiały jak wyrok – porażenie mózgowe. Obiektywnie rzecz ujmując, miał niesamowicie dużo szczęścia, że urodził się u Asi i Marka, którzy zupełnie nie patrzą na jego niepełnosprawność. Dla nich jest on zupełnie zdrowy – oj, ciało trochę nawala, ale tam w środku to jest młodzieniec, o którego walczyli i nie zamierzają przestać. Ta determinacja jest inspiracją zarówno dla innych rodzin, które borykają się z dziećmi niepełnosprawnymi, jak również dla ludzi zdrowych, którym brakuje pomysłu na życie. Szymon inspiruje, tworzy pomysły i rozwiązania, to dzięki spotkaniom z Szymonem i jego super rodzicami powstają nowe idee w zakresie ulepszania życia osób niepełnosprawnych. To z nimi rozmawiamy na tematy, które mogą stać się tematem do debat w szerokim gronie.

Do pierwszej takiej debaty, mamy nadzieję, dojdzie już niebawem. Jesteśmy gotowi na zorganizowanie dużego spotkania z rodzinami osób niepełnosprawnych oraz osobami, które projektują dla nich rozwiązania. Często normy budowlane nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością w zakresie dostępności. Szymon, jego rodzice oraz moderatorzy spotkania będą uczyć i debatować jak ulepszyć naszą rzeczywistość, jak stać się liderem w dostępności, nie zużywając przy tym ogromnych zasobów finansowych. Konferencja będzie organizowana przez Caritas Diecezji Gliwickiej, a patronem medialnym będzie Przystanek Gliwice. Będzie się ona mogła odbyć dopiero, gdy opanowana zostanie pandemia COVID 19.

Szymon ma swoje niepełnosprawne ciało, które wymaga ciągłej rehabilitacji. Żeby być takim szczęśliwym chłopakiem jak na zdjęciu, musi mieć ciągłe zajęcia z najwyższej klasy rehabilitantami. Ciężka praca rehabilitantów i Szymona dają super efekty – wystarczy porównać chłopaka z filmu z roku 2018 oraz tego samego Szymona ze zdjęcia z dziś. Widzicie różnicę? To Wasza zasługa. Dzięki Waszemu wsparciu Szymon może liczyć na dodatkową fizjoterapię. Na zajęcia, na które w normalnych warunkach nie byłoby stać rodziców Szymka. Niektórzy spisują osoby niepełnosprawne na straty, ale oczy się znacznie szerzej otwierają gdy widzimy katorżniczą pracę, która daje nieprawdopodobne efekty. Jeśli tylko chcecie, możecie wesprzeć rehabilitację Szymona – wystarczy wejść na stronę https://liczysieczlowiek.pl/ i wpłacić wybraną przez Was kwotę.

W Szymonie i jego rodzicach jest coś heroicznego – nie dość, że nie widzą niepełnosprawności syna, uważając go za zdrowego to jeszcze mówią, że oczywiście każdy dodatkowy pieniądz na rehabilitację Szymona jest ważny, ale ważni są też inni, którzy tej pomocy potrzebują. Z tego też powodu potrzebne są rozwiązania systemowe. Te rozwiązania możemy niezależnie od NFZ stworzyć sami. CherryTy.pl oraz NZOZ Caritas Diecezji Gliwickiej (jednostka zajmująca się świadczeniami medycznymi), a także wolontariusze już od stycznia rozpoczną wielkie działania, aby sen o zwiększonym dostępie do profesjonalnych świadczeń w zakresie rehabilitacji i opieki pielęgniarskiej mógł się spełnić. Patrząc na determinację, z jaką wszyscy działają to prędzej czy później uda się to zrobić.

Jeśli chcecie być częścią tych działań podłączcie się do profilu CherryTy.pl na facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/wisienkapomaga
Będziecie

zdjęcie z nagłówka pochodzi z oficjalnego profilu Szymona Motala, który znajduje się pod adresem: https://www.facebook.com/dzielny.zuch.szymon.motal/