Kwesta 1 listopadowa na rzecz osób niepełnosprawnych i ich rodzin

W tym roku pierwszy raz kwestę 1 listopadową, która odbędzie się w dniach 30.10 – 01.11 przeprowadzi Caritas Diecezji Gliwickiej, a będzie ona prowadzona na rzecz osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Taką decyzję podjęliśmy po rozmowie z panią Asią Motal, mamą Szymona, świetnego chłopaka, któremu podczas porodu zabrakło szczęścia.

Asia i Szymon Motal

Kilka lat temu pisaliśmy o nich i publikowaliśmy film, który widzicie powyżej. Ilekroć o nich rozmawiamy to przychodzi nam na myśl, że to herosi, bo walczą niestrudzenie od 15 lat i ani myślą się w tej walce zatrzymać. Ilekroć się widzimy to trochę zaczynamy się zastanawiać jak możemy jej pomóc, jak podziałać, by mieli z tego życia.. więcej życia. Asia sama przyznaje – nie chodzi o pieniądze, ale o rozwiązania systemowe, bo takich osób jak na i Szymon jest zdecydowanie więcej i wszyscy oni potrzebują kogoś, kto się po prostu nimi zajmie, kiedy jest taka potrzeba. Kilka rozmów telefonicznych, dwa spotkania na żywo i powstał plan realizacji pomocy dla takich osób.

  1. Wolontariat wytchnieniowy – to taki rodzaj wolontariatu, w którym, wolontariusz zajmie się osobą niepełnosprawną raz na dwie godziny w tygodniu. Pozwoli mamie, czy tacie wyjść, załatwić coś w urzędzie, zrobić zakupy, pójść do lekarza. Dwie godziny dla takiej rodziny to wielka sprawa. Najlepsza sprawa jest taka, że ten wolontariat już działa! Szymon już dostał swojego opiekuna, przyjaciela – super Mariolę. Kolejne osoby są w drodze. W realizacji wolontariatu wytchnieniowego współpracują z nami świetne osoby zarówno od zarządzania zasobami, pomagające dopasować wolontariusza do właściwej rodziny, sztab medyczny, który wraz z rodzicami przygotowuje wolontariusza do pewnych działań, psycholog. Wszystko zorganizowane na poziomie NZOZ Caritas Diecezji Gliwickiej
  2. Rozbudowanie usług opiekuńczych oraz usług fizjoterapeutycznych pod kątem osób niepełnosprawnych. Caritas ma swoje problemy, dlatego, że chce zatrudniać na normalnych etatach a nie kontraktowo, przegrywa konkursy. Doskonale wiemy, że personel, który jest zajechany, bo pracuje w wielu placówkach jednocześnie, nie jest w stanie w 100% poświęcać się pacjentowi. To nie jest nasza wydumana teoria – tak mówi sam personel. Chcemy, żeby potrzebujący dostali pomoc na najwyższym poziomie. Żeby tak było muszą być to najlepsi specjaliści i potrzeba ich dużo. Wszystko oczywiście rozbija się o pieniądze. Personel medyczny musi z czegoś żyć. Taka prawda. Nie da się wszystkiego zoptymalizować w taki sposób, który pozwoli działać idealnie za stawki NFZ, to fizycznie niemożliwe.

To są dwa cele, które sobie stawiamy. Chcemy, żeby w ciągu 2 lat znacząco wzrosła dostępność takich usług, dla ludzi, którzy nie kwalifikują się do finansowania z NFZ (np z powodu zbyt dużych potrzeb, których NFZ nie finansuje). Wchodzimy zatem w kwestę, wejdziemy też we wszystkie możliwe projekty unijne, które pozwolą nam na dofinansowanie naszych działań. Jednak już za kilka miesięcy będzie ten weekend, w którym wszyscy pójdziemy na cmentarze odwiedzić naszych bliskich, których pamięć będziemy przywoływać. To dobry czas na zastanowienie się, że życie i zdrowie nie są dane raz na zawsze. Kiedyś większość z nas będzie potrzebować pomocy rehabilitanta, opiekuna. Nie będziemy stawać się coraz młodsi. Życie przemija, o czym przypomną nam krzyże na nagrobkach. Postarajmy się, zapewnić ulgę niepełnosprawnym. Tutaj ważna uwaga, dotyczy to zarówno osób młodych jak Szymon ale także chodzi nam o osoby starsze, które stają się coraz mniej sprawne ze względu na wiek i liczne choroby.

Mamy nadzieję, że nam pomożecie !

Poniżej kilka słów jak można pomóc:

  1. Kwestujcie na wyznaczonych cmentarzach (rejestracja w serwisie https://wolontariat.caritas-gliwice.pl od 15 września ) Będą to wyznaczone cmentarze na ternie całej Diecezji a to oznacza olbrzymi obszar od Kuźni Raciborskiej aż po obszary ponad Lublińcem. Jeśli nie znajdziecie na liście cmentarza, a chcecie by został wpisany to.. nie ma sprawy, skontaktujcie się z nami na adres kwesta@caritas-gliwice.pl – zadziałamy
  2. Poinformujcie swoich znajomych o kweście o celach, może się dołączą
  3. Poinformujcie nauczycieli swoich dzieci, niech założą szkolne koło wolontariatu i dołączą do kwesty jako szkoła – do tego celu szkoły dostaną od nas specjalne narzędzie informatyczne, za pomocą którego uzupełnią wszystko bez zbędnej papierologii.

Nad całą kwestą czuwają koordynatorzy, informatycy, programiści, inspektor danych osobowych, wielu koordynatorów lokalnych, urzędy miejskie. Pamiętajcie, jakie są cele, tu nie chodzi o Caritas tu chodzi o Wasze zdrowie i opiekę nad Waszymi bliskimi. Nie wiemy ile uda się zebrać – jest pierwszy raz jak organizujemy tak dużą kwestę, ale jedno jest pewne, że każda złotówka będzie wydana tak, żeby pomóc Waszym rodzinom i to bez względu na to w co wierzycie, za jaką opcją polityczną jesteście, kogo wspieracie. Caritas się tym nie zajmuje. Interesuje nas pomoc człowiekowi, który tej pomocy potrzebuje.