Wirtualny Chór „Chórtowni” – kolęda od chórzystów z całej Polski dla całej Polski

160-osobowy Wirtualny Chór Chórtowni nagrał najstarszą polską kolędę „Anioł pasterzom mówił” we współczesnej aranżacji Małgorzaty Kalinowskiej-Przybylskiej na chór czterogłosowy z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego. To nietypowe opracowanie łączy tradycyjną polską kolędę z bardzo znanym motywem „Te Deum” Charpentiera.

Utwór wykonują chórzyści i instrumentaliści z całej Polski, którzy zgłosili się do projektu i przesłali swoje nagrania audio i video wykonane w warunkach domowych, głównie telefonami komórkowymi. Są wśród nich osoby z różnych miejscowości, m.in. z Augustowa, Bierunia, Bytomia, Ełku, Gdyni, Gliwic, Gołdapi, Kalisza, Katowic, Kłodzka, Krakowa, Krzeszowic, Krosna, Krzeszowic, Limanowej, Lublina, Łodzi, Oleśnicy, Olsztyna, Oławy, Opola, Rudy Śląskiej, Sochaczewa, Świętajna, Warszawy, Włocławka, Zabrza, Zabrzega, Zamościa i Żelechowa. Jest też wiolonczelistka ze Stuttgartu oraz dwoje chórzystów z Nowego Jorku.

Naszym gościem specjalnym jest Czesław Jakubiec – aktor, komik i wokalista, znany między innymi z Kabaretu Tenor. Czesław Jakubiec zaśpiewał partię solową.

Premiera filmu jest zaplanowana na poniedziałek 21 grudnia 2020 na godzinę 12:00 – film pojawi się na kanale YouTube Chórtowni pod adresem https://www.youtube.com/channel/UCUVtpm-x0sHqIn1VfwIELmg – trzeba go zasubskrybować, aby dostać link do filmu w momencie premiery.

Co chcemy osiągnąć dzięki tej akcji?

Chcieliśmy dać chórzystom możliwość zrobienia czegoś wspólnie, ponieważ ze względu na COVIDa większość spośród kilku tysięcy działających w Polsce chórów amatorskich zawiesiła działalność lub prowadzi próby w formie przetrwalnikowej. O koncertach nie ma mowy, więc przynajmniej ten klip jest namiastką występowania przed publicznością.

Chórzyści reprezentują bardzo różne poglądy i prawdopodobnie są po dwóch różnych stronach konfliktu, jaki podzielił Polaków. Zaproponowaliśmy, aby zaśpiewali razem, rozpoczynając zasypywanie dołu, który wykopano pomiędzy nami – proces pojednania skłóconych rodzin, sąsiadów i znajomych.

Chcemy też, aby osoby, które obejrzą tę kolędę doszły jak najszybciej do wniosku, że powinniśmy szukać elementów, które nas łączą, a nie dzielą.

Prowadzimy też zbiórkę na cele działalności statutowej Fundacji Chórtownia – obecnie mamy pilny wydatek na aktualizację oprogramowania portalu, które się zestarzało i wkrótce przestanie działać, a portal jest podstawą wszystkich innych projektów. Nagrany utwór jest przykładem działań, jakie podejmuje Chórtownia. Zbiórka jest dostępna pod adresem https://zrzutka.pl/kn4yzp

Czym jest Chórtownia?

Chórtownia działa na rzecz promocji śpiewu chóralnego, upowszechniania działalności chórów amatorskich i integracji tego środowiska w Polsce i za granicą, co realizuje m.in. przez prowadzenie portalu https://chortownia.org, w którym jest już ponad 1000 chórów oraz ok. 8 tysięcy użytkowników związanych z chóralistyką. Portal ten jest największą w Polsce bazą danych chórów, festiwali i konkursów, koncertów oraz innych aktualności dotyczących chórów. Są w nim także nuty do bezpłatnego wykorzystania w pracy zespołów. Tworzą go sami użytkownicy poprzez wpisywanie swoich treści.

Artykuł nadesłany przez czytelnika